Organizacja pogrzebu bliskiej nam osoby to z pewnością trudny temat. Pomimo ciężkich przeżyć emocjonalnych trzeba załatwić cały szereg formalności i podjąć mnóstwo decyzji. Z tego powodu warto wybrać na początku dobry zakład pogrzebowy, który przejmie większość z tych obowiązków, pomagając przejść przez jedne z najdramatyczniejszych chwil w życiu. Do podstawowych spraw zalicza się wówczas zakup trumny lub urny. Co warto wiedzieć na ten temat?

Oferowane w dzisiejszych czasach usługi pogrzebowe mają niezwykle szeroki zakres. Do najważniejszych z nich z pewnością należy pomoc w wyborze trumny. Współczesna branża funeralna rozwija się dość szybko, dlatego ilość trumien czy urn jest naprawdę spora. Można więc wybierać spośród dziesiątek rodzajów produktów, różniących się materiałem wykonania, kształtem, kolorem czy zdobieniami. Aby być pewnym dobrze podjętej decyzji, warto skonsultować tę kwestię z zawodowcami, mającymi na ten temat sporą wiedzę praktyczną i wieloletnie doświadczenie. Profesjonalny zakład pogrzebowy z pewnością udzieli porady, mając jednocześnie na uwadze wszelkie potrzeby i opinie rodziny zmarłego i spełniając nawet najbardziej nieoczekiwane lub wymagające prośby. Trzeba pamiętać, że trumna powinna być nie tylko estetyczna i dostosowana wizualnie do sytuacji, ale także dobra, jeżeli chodzi o jakość jej wykonania. Oczywiście podstawą jest również dobór takiego produktu do gabarytów zmarłego i jego wieku. Jeśli chodzi o materiały, zakład pogrzebowy zwykle oferuje skrzynie z drewna – klienci najczęściej decydują się na sosnę, dąb lub klon. Dodatkowo trzeba zadbać o polakierowanie całości oraz dobór ozdób.

wybór urny

Kremacja zwłok

Usługi pogrzebowe coraz częściej obejmują również kremację zwłok. W takim wypadku konieczna jest zarówno trumna, jak i urna. Trumna konieczna jest do umieszczenia ciała i spopielenia razem w piecu kremacyjnym, dlatego nie może to być klasyczna, polakierowana skrzynia z metalowymi elementami, jak przy tradycyjnym pogrzebie. Zazwyczaj stosowane są więc wersje z kartonu albo z drewna (jednak bez impregnatu ani lakieru). Zakład pogrzebowy zaproponuje również odpowiednią urnę, czyli przypominający wazę lub sześcian pojemnik, w którym zostaną umieszczone prochy osoby zmarłej po spopieleniu jej ciała. W tym przypadku mamy do wyboru produkty z m.in. metalu, drewna, kompozytów, szkła, mosiądzu i różnego typu kamieni. Klient może zdecydować też o kolorze czy wzornictwie. Wybierając urnę, warto jednak zwrócić uwagę przede wszystkim na solidne i trwałe wykonanie.