W zdecydowanej większości przypadków docierająca do nas informacja na temat śmierci kogoś nam bliskiego spada na nas zazwyczaj jak przysłowiowy grom z nieba, doprowadzając tym samym wiele osób do braku zdolnego rozumowania i rozsądnego działania.
Dlatego też właśnie w takich chwilach wszelkiego rodzaju przygotowania uroczystości pogrzebowej najlepiej będzie powierzyć fachowo działającemu zakładowi pogrzebowemu, który w naszym imieniu upora się z wieloma formalnościami. My sami natomiast powinniśmy się wybrać w tym czasie na przysługujący nam urlop okolicznościowy po śmierci bliskiej osoby. Jest to o tyle tym bardziej wskazane, że nasze dotychczasowe życie zostaje w mniejszym lub znacznie poważniejszym stopniu zaburzone i będziemy potrzebowali czasu na powrót do w miarę normalnego funkcjonowania.
Oczywiście w zależności od stopnia pokrewieństwa ze zmarłym oraz naszych relacji czas ten może trwać nawet kilka tygodni lub miesięcy czy tez nawet w niektórych dość drastycznych przypadkach lat. Niemniej jednak urlop okolicznościowy po śmierci bliskiej osoby ma wyznaczony dokładny okres trwania. I tak w przypadku odejścia żony lub męża, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy, ustawowo należą nam się dwa dni na pogrzeb. Jeżeli zamierzamy starać się o urlop na pogrzeb w związku z odejściem siostry lub brata, teściów, babci czy też dziadka, ewentualnie też osoby, którą utrzymywaliśmy lub bezpośrednio się nią opiekowaliśmy należy nam się jeden dzień urlopu.
Dotyczy to naturalnie dni zapisanych ustawowo, ale w zdecydowanej większości przypadków istnieje możliwość skorzystania również ze zwolnienia lekarskiego spowodowanego złym stanem zdrowia w wyniku traumatycznego przeżycia. Wynika to między innymi z tego, że jesteśmy zmuszenia do tego, aby nagle podołać psychicznej i fizycznej żałobie. Na to wszystko, co się wydarzyło i dotknęło nas w wyniku śmierci kogoś nam bliskiego potrzeba odpowiedniej ilości czasu. Będąc zatrudnionym na etacie trudno z dnia na dzień odejść od naszych obowiązków zawodowych.
Najnowsze komentarze