Trumna jest jednym z najważniejszych akcesoriów pogrzebowych. Wynika to z tego, że zgodnie z prawem nie można w Polsce pochować ciała bez trumny. Wybór trumny związany jest ściśle z formą pogrzebu.

Trumna tradycyjna

Pogrzeb tradycyjny – a więc taki, w którym ciało zostaje pochowane w ziemi – jest najczęściej wybieraną formą pochówku w Polsce. Wybór trumny zależy w tym przypadku od osobistych preferencji rodziny. W zależności od możliwości finansowych rodziny mogą zdecydować się na bogato zdobione trumny, jak i te skromniejsze. Trumny występują we wzorach włoskich i francuskich, które charakteryzują się prostą formą oraz typowym dla trumien kształtem, oraz trumny amerykańskie. Ten rodzaj trumien może być wykonany z innego materiału niż drewno. Ponadto mają one dwuczęściową pokrywę oraz budowane są na podstawie prostokąta.

Trumna kremacyjna

Trumna kremacyjna musi spełniać wiele zasad. Po pierwsze nie może być lakierowana, musi też być pozbawiona jakichkolwiek ozdobników. Powodem tego są kwestie bezpieczeństwa. Dlatego trumny kremacyjne najczęściej wykonane są z drewna sosnowego lub dębowego. A jedyną ozdobą może być róża złożona na trumnie kremacyjnej.

Trumna z metalowym wkładem

Ten rodzaj trumny używany jest w przypadku, kiedy ciało trzeba przetransportować z jednego kraju do drugiego. Międzynarodowy przewóz zwłok związany jest z bardzo rygorystycznymi przepisami dotyczącymi przygotowaniem ciała do przewozu, karawanu oraz trumny. Dlatego właśnie trumna przeznaczona do międzynarodowej eksportacji, będzie całkiem inna od tej tradycyjnej.

Trumna ekshumacyjna

Podobnie jak w przypadku trumny kremacyjnej, trumna ekshumacyjna musi być pozbawiona wszelkich ozdobników oraz lakieru. Taką trumnę (w przypadku, kiedy ekshumacja ma miejsce przed upłynięciem 20 lat od pochówku) należy dodatkowo umieścić w skrzyni ekshumacyjnej.

Trumna jest więc niezbędnym akcesorium pogrzebowym. Kompetentnych producentów trumien można znaleźć na portalu pogrzebowym FUNER.