Strata nienarodzonego dziecka to dla rodziców ogromna rozpacz i nieszczęśliwe zakończenie oczekiwania na malucha. Warto wiedzieć, że niezależnie od tego, w jakim okresie ciąży życie płodu się zakończyło, rodzice mają prawo pochować swoje dziecko. Pogrzeby dzieci nienarodzonych mogą być zorganizowane zarówno na sposób świecki, jak i w wybranym obrządku religijnym.

W jaki sposób pochować dziecko nienarodzone?

Rodzice mają kilka możliwości. W tej kwestii, jak i w innych formalnych i praktycznych, wszelkiej pomocy może udzielić zakład pogrzebowy. Jedną z opcji są pogrzeby w mogile zbiorowej, przeznaczonej dla dzieci nienarodzonych. Znajduje się ona praktycznie na każdym cmentarzu. Rodzice mogą powierzyć tę sprawę szpitalowi, ale także odebrać zwłoki i z pomocą zakładu pogrzebowego zorganizować pochówek. O ile rodzina sobie tego życzy, pogrzebowi może przewodzić duchowny kościoła katolickiego. Brak chrztu nie stanowi żadnej przeszkody.

Kolejna możliwość to pochowanie w grobie rodzinnym. Wystarczy wtedy skremować zwłoki. Trzecią opcją jest przygotowanie specjalnego, oddzielnego grobu tylko dla malucha. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się rodzice, którzy znają płeć malucha i chcą nadać mu imię, które może widnieć na pomniku.

usługi pogrzebowe

Dlaczego warto zorganizować pogrzeb wraz z firmą pogrzebową?

Rodzice w rozpaczy być może nie zdają sobie sprawy, jak ważne ze względu psychologicznego jest odebranie zwłok malucha i samodzielne zorganizowanie pogrzebu, w czym oczywiście pomoże zakład pogrzebowy. Niekiedy zlecają to po prostu szpitalowi, ponieważ ból jest zbyt wielki i nie zastanawiają się na tym, że lepszym na dłuższą metę rozwiązaniem jest osobiste zatroszczenie się o to.

Chodzi o prawidłowy przebieg procesu żałoby. Pochowanie malucha jest jego bardzo ważnym elementem i pozwala po odpowiednim czasie, po rozpaczy, buncie i gniewie, zaakceptować to, co się stało. Z tego względu warto rozważyć w gronie najbliższej rodziny, czy po badaniach malucha w szpitalu nie postarać się o odebranie jego zwłok.

Lekarz może też zlecić wykonanie badań DNA, które pozwolą stwierdzić płeć malucha przed pochowaniem. To również bardzo pomaga rodzicom uporządkować swoje emocje i uporać się z nimi. To także bardzo ważne z punktu widzenia prawidłowego przebiegu żałoby. Można zdecydować się na tradycyjny pochówek lub kremację. To już zależy od osobistego wyboru rodziców. Zakłady pogrzebowe posiadają duży wybór zarówno odpowiednich małych trumien jak i urn. Na pewno pracownicy pomogą dokonać najlepszego wyboru.