Pogrzeb to uroczystość, która nierozerwalnie wiąże się z wieńcami, bukietami, wiązankami i innymi kompozycjami kwiatowymi, przynoszonymi przez uczestników ceremonii jako gest pożegnania. Jednak ze względu na powagę sytuacji i chęć okazania szacunku osobie zmarłej, nie wszystkie rodzaje roślin pasują na tego typu okoliczność. Pojawia się więc dylemat – które kwiaty na pogrzeb będą odpowiednie?

Najczęściej wybierane na uroczystość pochówku kwiaty to lilie, róże, gerbery, goździki, chryzantemy, hortensje, margerytki, eustomy i mieczyki. Sam gatunek kwiatów ma jednak nieco mniejsze znaczenie – ważniejszy jest stosowny dobór koloru, zgodny z przyjętą u nas kulturą. Nie zaleca się więc ostrych, żywych barw, a raczej stonowane, np. białe, kremowe, jasnoróżowe czy pastelowe. Wyjątkiem są czerwone róże, które symbolizować mają miłość.

wieniec na pogrzeb

Rodzaj kompozycji zazwyczaj zależy od stopnia zażyłości ze zmarłym. Przyjęło się, że największą z dostępnych form, czyli wieniec pogrzebowy, przynosi najbliższa rodzina i przyjaciele, a także instytucje, które związane były w jakiś sposób ze zmarłym (np. firma, w której pracował czy szkoła, do której uczęszczał). Wieniec pogrzebowy ma zwykle owalny lub okrągły kształt i charakteryzuje się podkładem z gałązek świerku. Dołączona jest do niego również szarfa z wydrukowanym lub wykaligrafowanym słowem pożegnalnym. Odpowiednio dobrany napis na wstęgę to taki, który wyraża bliską relację ze zmarłym i uczucie żalu po jego odejściu. Można więc umieścić na szarfie jakieś osobiste wyznanie lub po prostu któryś z tradycyjnie wykorzystywanych na tę potrzebę zwrotów. Chyba najczęściej wybierany napis na wstęgę to „Ostatnie pożegnanie”. Do tego zwykle dodaje się podpis osoby, która żegna zmarłego.

Nieco mniejszą kompozycją, choć równie często kupowaną na pogrzeb, są wiązanki, złożone przede wszystkim z kwiatów i liści ozdobnych. Zwykle przynoszone są przez krewnych i znajomych. Wiązanki ze względu na swój kształt i gabaryty nadają się zarówno do położenia na grobie, jak i umieszczenia w wazonie. Do nich również dołączona bywa być szarfa z napisem. Natomiast dalsi znajomi mogą pożegnać zmarłego za pomocą pojedynczych, świeżych kwiatów lub utworzonych z nich małych bukiecików.