Śmierć zawsze związana jest z niewyobrażalnym bólem i smutkiem najbliższej rodziny. Mimo tego w głowie każdej osoby pojawia się potrzeba zorganizowania godnego pogrzebu. Właśnie wtedy pojawia się w głowie pytania o koszt pogrzebu.

Ile wynosi koszt pogrzebu w Gdańsku?

Ostateczny koszt pogrzebu zależy od kilku czynników. Im droższe akcesoria funeralne, tym cena będzie rosnąć. Na koszt pogrzebu składają się również ceny za oprawę ceremonii oraz koszt stypy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że zasiłek pogrzebowy, niezmiennie od kilku lat, wynosi 4 tysiące złotych. Jest to kwota, która może pokryć większość kosztów.

Co się składa na koszt pogrzebu?

Na koszt pogrzebu składa się przewóz ciała do chłodni, przygotowanie zmarłego do pochówku, oprawa muzyczna, galanteria żałobna, wykopanie grobu, trumna lub urna, kremacja i wiele więcej usług. Każde z tych usług ma swoje stałe widełki cenowe. Koszt mszy pogrzebowej może różnić się w zależności od parafii i osoby duchowej.

Koszt akcesoriów pogrzebowych

Na rynku funeralnym istnieje bardzo duży wybór trumien. Od podstawowych trumien włoskich, które pozbawione są lakierowanego drewna oraz ozdobników, aż po bardzo drogie trumny amerykańskie, które wyróżniają się wieloma zdobieniami oraz podwójnym zamknięciem. W zależności więc od wyboru odpowiedniej trumny, jej koszt może wynosić od 350 zł do 4 000 zł. Cena za krzyż i tabliczkę oscyluje w granicach 100 zł.

Przygotowanie ciała do pogrzebu.

Jeśli rodzina decyduje się na pochówek tradycyjny, to należy doliczyć koszt za przygotowanie zmarłego do pogrzebu. Zabieg kosmetyki pośmiertnej wynosi do 350 zł. Zmarłego można pochować w ulubionej sukience lub garniturze, który chętnie nosił za życia. Jeśli w wyniku przewlekłej choroby dawne ubrania nie będą prezentować się odpowiednio, należy doliczyć do ostatecznej ceny galanterię żałobną. Koszt nowego garnituru lub sukienki jest już zależny od wyboru rodziny.

Prace cmentarne

Tutaj również wszystko zależy od tego, czy zmarły będzie pochowany w nowym grobie, czy nie. Jeśli ciało zmarłego będzie dochowane do innego grobu, należy doliczyć do ceny demontaż grobu. W zależności od wielkości grobu cena ta może wynosić od 320 zł do 1800 zł. Natomiast koszt wykopania grobu wynosi nie więcej niż 860 zł.

Dodatkowe usługi

Decydując się na kremację, koszt pogrzebu może być dużo tańszy. Warto również pamiętać o tym, że do pogrzebu należy doliczyć stypę, gdzie obiad za jedną osobę zaczyna się od 35 zł, oprawę muzyczną oraz o wieńcach i wiązankach. Cena kompozycji kwiatowych jest również zależna od ilości kwiatów i ich rodzaju. Ceny za wieńce zaczynają się od 150 zł.

Zakład pogrzebowy Tanatos w Gdańsku, jako jeden z nielicznych domów pogrzebowych, przedstawia na swojej stronie cennik za usługi pogrzebowe. Dzięki takiemu cennikowi rodzina może przygotować się wstępnie na dany koszt pogrzebu. W tym miejscu trzeba jednak zwrócić uwagę, że wszelki koszt pogrzebu jest uzgadniany zawsze na pierwszym spotkaniu z pracownikiem domu pogrzebowego.