Śmierć bliskiej osoby jest jak grom z jasnego nieba. Człowiek nie wie, jak sobie z tym faktem poradzić i jak zebrać się w garść. Targają nim negatywne emocje, a trzeba przecież załatwić formalności pogrzebowe. Na szczęście w tym niełatwym czasie mogą nas wesprzeć pracownicy domu pogrzebowego, którzy wszystko zorganizują.

Jakie formalności pogrzebowe należy załatwić?

Po pierwsze, jeżeli pacjent umarł w domu, należy sprowadzić lekarza lub pracownika pogotowia, który wystawi zaświadczenie o zgonie. Z tym dokumentem należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu uzyskania aktu zgonu. Ów dokument stanowi podstawę prawną do otrzymania w późniejszym czasie zasiłku pogrzebowego. Ponadto do czasu pogrzebu należy załatwić zmarłemu miejsce w chłodni. Chodzi przecież o to, by jego ciało nie uległo rozkładowi. Poza tym trumna, wieńce i cała oprawa ceremonii to kolejny podpunkt na naszej liście. Należy go zrealizować, by pogrzeb doszedł w ogóle do skutku.

Jak sobie poradzić z pogrzebowymi formalnościami?

Najrozsądniejszym wyjściem będzie zatrudnienie fachowców i powierzenie im tych wszystkich spraw. Pracownicy domów pogrzebowych najlepiej orientują się, jak przez to przejść w sposób szybki i bezproblemowy. Poza tym mogą zająć się tak mało komfortowymi czynnościami, jak mycie i ubieranie zwłok. Nie da się ukryć, że są one dosyć krępujące i nie wszyscy krewni zmarłego są w stanie im podołać. Ponadto zakład pogrzebowy może zająć się także organizacją stypy. Jest to dość wygodne i odpowiadające wszystkim rozwiązanie. Dzięki niemu żałobnicy będą mogli w skupieniu i przyjaznej atmosferze wspominać zmarłego.

Jakie udogodnienia dla klientów przewidują domy pogrzebowe?

Po pierwsze istnieje możliwość rozłożenia płatności na dogodne raty. Jest to szczególnie istotne dla osób samotnych i z niskimi dochodami. Po drugie w dobie internetu istnieje możliwość załatwienia części formalności drogą elektroniczną. Pomoże w tym firma Olimp. Dzięki niej można dostarczyć potrzebne zaświadczenia nie wychodząc z domu. Ponadto pracownicy zakładu pogrzebowego oferują rodzinie zmarłego pomoc prawną w przypadku kłopotów z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego bądź odszkodowania. Ich pomoc to zazwyczaj ostatnia deska ratunku dla pogrążonych w żałobie krewnych.