Tematy funeralne nie są zbyt chętnie podejmowane przez człowieka. Widmo końca życia i odejścia z tego świata nikogo nie napawa optymizmem, więc unikanie podejmowania tematu śmierci i pogrzebu jest jednym ze sposobów na odsunięcie od siebie perspektywy odejścia z tego świata.

Skomplikowane sprawy – ekshumacja

Bywają jednakże sytuacje w życiu gdy od tego tematu uciec się nie da. Śmierć bliskiej osoby i konieczność zorganizowania jej pochówku wraz ze wszystkimi innymi okolicznościami są momentem wymuszającym podjęcie tego tematu. Czasem zdarzają się jednakże kwestie jeszcze bardziej skomplikowane, a najlepszym przykładem tego są ekshumacje.

Konieczność wydobycia z grobu pochowanego już ciała może wyniknąć z różnych powodów. Jednym z nich może być potrzeba ponownego przebadania przyczyn śmierci osoby pochowanej, co może mieć miejsce np. w odniesieniu do ofiar morderstw lub wypadków, gdy wyjaśnienie dokładnych przyczyn zaistniałego zdarzenia wymaga przeprowadzenia ponownej sekcji zwłok ciała. Bywa również tak, że przeprowadzająca się do innego rejonu rodzina pragnie przenieść tam również grób pochowanej osoby bliskiej. Tego typu działania są wbrew pozorom podejmowane dość często, także we Wrocławiu – stolicy Dolnego Śląska.

Ścisłe procedury w trakcie przenoszenia zwłok

ekshumacja wroclaw zaklad pogrzebowy olimpEkshumacja nie jest jednak łatwym do przeprowadzenia działaniem. Po pierwsze trzeba bowiem znaleźć firmę, która wykonuje tego typu usługi. Na dolnośląskim rynku działają tego typu przedsiębiorstwa, więc chcąc przeprowadzić ekshumację nie powinno być problemu ze znalezieniem wykonawcy. Nad przebiegiem wydobywania zwłok z grobu czuwają jednakże także przepisy sanitarne i administracja danej nekropolii.

Chcąc przeprowadzić ekshumację należy z odpowiednim wyprzedzeniem zawiadomić odpowiedni inspektorat sanitarny. W przypadku dolnośląskiej stolicy będzie to Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu. Co do zasady ekshumacje można przeprowadzać w chłodniejszej części roku, w okresie od połowy kwietnia do połowy października. W wyjątkowych sytuacjach zgodę na jej przeprowadzenie w innym okresie może wydać Sanepid.

Przeprowadzając ekshumację, powodowaną chęcią przeniesienia zwłok na inny cmentarz należy również pamiętać o dopięciu formalności związanych z pochówkiem w nowym miejscu. W tym celu należy skontaktować się z administracją cmentarza, na który ciało zmarłego ma zostać przeniesione i uzgodnić wszelkie formalności w sposób analogiczny do pogrzebu w normalnym trybie.