Uroczystości pogrzebowe należą do najsmutniejszych w życiu ludzkim. Choć zazwyczaj pierwszym chwilom po śmierci Bliskiego towarzyszy szok i niedowierzanie – potem Rodzina Osoby Zmarłej wszystkie swoje siły inwestuje w przygotowanie jak najpiękniejszych ceremonii. Wbrew pozorom, nie jest obojętne z jakich elementów składają się uroczystości żałobne. Więcej: to te właśnie elementy nadają im ten indywidualny rys, który pozwala powiedzieć, że nie ma dwóch takich samych pogrzebów.

Wśród tych elementów ważną rolę odgrywają akcesoria pogrzebowe. Należą do nich m.in. urny, relikwiarze, okucia, krzyże, antaby, chemia, kosmetyki, nosze, wózki, katafalki, klepsydry, tabliczki, obrazki czy też szarfy. Dla potencjalnego odbiorcy może się zdawać, że to wszystko jedno, co się wybierze. Jednak doświadczenie pokazuje, że są duże różnice między np. tabliczkami, które przytwierdza się do krzyża stawianego na grobie Zmarłego. Są tabliczki proste – a są też tabliczki nie tylko z bogatą ornamentyką, ale i chronione specjalną powłoką przed przedwczesnym blaknięciem.

Akcesoria pogrzebowe mają za zadanie dodawać blasku uroczystościom pogrzebowym. Choć Zmarłemu, to prawda, raczej już wszystko jedno – okazuje się, że w wielu przypadkach zgromadzona na pogrzebie Rodzina i Przyjaciele Zmarłego zwracają baczną uwagę na te wszystkie szczegóły, które składają się na pogrzeb. Dlatego też często Najbliżsi Zmarłego czują na sobie pewną presję, aby dobrać akcesoria pogrzebowe najlepiej jak potrafią.

akcesoria pogrzeboweBywa i tak, że to zadanie jest łatwiejsze – wtedy, kiedy Osoba Zmarła wspominała jeszcze za życia o tym, jaki by chciała mieć pogrzeb. Jednak temat śmierci czasem bywa tematem tabu, którego się nie porusza w rozmowach. Wtedy dobór akcesoriów pogrzebowych staje się trochę trudniejszy, bo – w razie krytyki ze strony uczestników pogrzebu – nie można powiedzieć, że taka była wola Zmarłego…

Warto jednak pamiętać, że akcesoria pogrzebowe – choć ważne – jednak nie są najważniejsze i, nawet niewłaściwie dobrane, nie mogą zadecydować o ostatecznej jakości tej ostatniej ziemskiej drogi. Jak bowiem mówił Antoine de Saint-Exupery „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Także – a może przede wszystkim – na pogrzebie.

Producentów i dostawców acesoriów pogrzebowych znajdą Państwo w dziale „Dostawcy„.